Zarządzanie ryzykiem i zgodność

Uwzględniając Strategię Spółki deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań aby:

  • utrzymać silną i stabilną pozycję w branży, poprzez ciągłe doskonalenie organizacji we wszystkich obszarach, zaspokajając przy tym potrzeby i wymagania obecnych i przyszłych klientów, 
  • rozwijać ścisłe i obustronnie korzystne kontakty z klientami, dostawcami i innymi istotnymi stronami zainteresowanymi nie tylko w obszarze jakości produkcji, ale również w zakresie ochrony środowiska oraz bhp, 
  • optymalizować działalność w sposób zrównoważony i zgodny z wyznaczonymi celami,
  • zapewnić pełną zgodność działalności z obowiązującymi nas standardami oraz wymaganiami prawnymi i innymi,
  • zapobiegać zanieczyszczeniom poprzez minimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne i klimat, celem poprawy środowiskowych efektów działalności, poprzez ochronę powietrza i redukcję śladu węglowego, racjonalne wykorzystanie wód, ochronę bioróżnorodności i cennych zasobów przyrodniczych, racjonalną gospodarkę odpadami i rekultywację terenów,
  • eliminować zagrożenia i ograniczać ryzyka dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • stale podnosić stan bezpieczeństwa i higieny pracy w celu zapobiegania zawiązanym z pracą urazom i dolegliwościom zdrowotnym,
  • promować bezpieczeństwo pracy oraz zapewnić możliwość angażowania się osób pracujących pod nadzorem Spółki lub ich przedstawicieli w utrzymanie i doskonalenie systemu zarządzania poprzez zapewnienie rozwiązań w zakresie konsultacji i współudziału w tematach dotyczących bhp.

Koordynacja i nadzór skutecznego wykonania Polityki będą prowadzone w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania jakością, środowiskiem i bhp, zgodnego z wymaganiami norm stanowiących fundament systemu: PN-EN ISO 9001:2015, PN-EN ISO 14001:2015 oraz PN-EN ISO 45001:2024.

Zakresem Zintegrowanego Systemu Zarządzania zostały objęte wymagania normy PN-EN ISO 9001:2015-10*, PN-EN ISO 14001:2015-09, PN-EN ISO 45001:2024-02 w ramach działalności związanej z wydobyciem, produkcją i sprzedażą węgla handlowego (tj. orzech, groszek, miał).

Ponadto Zintegrowany System Zarządzania obejmuje swym zakresem siedzibę Spółki Lubelski Węgiel „BOGDANKA” Spółka Akcyjna, w  Bogdance oraz obszar górniczy: Puchaczów V, Stręczyn i Ludwin podzielony na trzy rejony eksploatacyjne: Bogdanka, Stefanów i Nadrybie.

Polityka ZSZ została wypracowana wspólnie z przedstawicielami pracowników i najwyższego kierownictwa Spółki. Została udostępniona dla wszystkich stron zainteresowanych w tym kadry zarządzającej i całej załogi w celu zapoznania się i stosowania.

Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania POBIERZ

Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania BHP, Jakością i Środowiskiem

Nadrzędnymi wartościami, jakimi się kierujemy w swojej działalności są: odpowiedzialność, etyka, profesjonalizm i transparentność. Wartości te zapewniają harmonijny rozwój Spółki, realizującej swoje cele biznesowe przy zachowaniu najwyższych standardów i proaktywnej postawy związanej z efektywnością środowiskową, bezpieczeństwem pracy oraz relacjami z otoczeniem.

Dokumentem tym zobowiązujemy się do zachowania najwyższych standardów i norm jakości wszystkich produkowanych i wytwarzanych przez nas wyrobów. Mając na uwadze szczególny charakter działalności firmy, pamiętamy również o tym, aby chronić środowisko naturalne oraz ograniczać niepożądany wpływ na nie, a także zapewnić i priorytetowo traktować bezpieczeństwo pracy naszych pracowników oraz osób, które pracują na rzecz lub w imieniu Spółki.

Gwarancją realizacji powyższych deklaracji jest dbałość najwyższego kierownictwa o zagwarantowanie zasobów, w tym środków niezbędnych dla podnoszenia kompetencji i motywacji wszystkich pracowników Spółki.

Identyfikujemy, kontrolujemy i minimalizujemy potencjalne ryzyka dla naszej działalności.

 W firmie wdrożony został Zintegrowany System Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym Grupy Enea, który pozwala na podejmowanie decyzji maksymalizujących zyski przy dopuszczalnym poziomie ryzyka. W realizację założeń systemu zarządzania ryzykiem zaangażowani są Rada Nadzorcza, Zarząd, Komitet Audytu oraz Dział Zarządzania Ryzykami i właściciele ryzyk, czyli kierownicy komórek organizacyjnych.

Zintegrowany System Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym działa w oparciu o:

  • politykę zarządzania ryzykiem korporacyjnym w Grupie Enea
  • metodykę zarządzania ryzykiem korporacyjnym w Grupie Enea – procedury ERM
  • rejestr ryzyk GK LW Bogdanka
  • mapę ryzyk GK LW Bogdanka
  • listę ryzyk kluczowych i istotnych GK LW Bogdanka
  • programy działań minimalizujących ryzyka kluczowe Jednostki Dominującej
Ustanowione otoczenie
System zarządzania ryzykiem w Grupie obejmuje swoim zasięgiem wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa.
Cele i zadania
System jest nakierowany na identyfikację potencjalnych zagrożeń jak i szans przedsiębiorstwa.
Identyfikacja ryzyka
Identyfikacja ryzyk dokonywana jest przez właścicieli ryzyk (osoby pełniące kierownicze funkcje w organizacji).
Analiza ryzyka
Ryzyka są wyceniane w ustalonych skalach prawdopodobieństwa i najwyższego nadanego potencjalnego skutku materializacji ryzyka w czterech obszarach.
Szacowanie ryzyka
Ryzyka, które otrzymały łączną ocenę przekraczającą określoną wartość, uznawane są za ryzyka krytyczne i kluczowe - istotne dla działalności Grupy.
Postępowanie z ryzykiem
Dla ryzyk kluczowych i krytycznych ustalane są akceptowalne przez Zarząd działania / programy mające na celu ich minimalizację i ograniczenie ewentualnych skutków ich materializacji.

Zgodność z prawem

Wszystkie operacje podejmowane przez firmę są zgodne z przepisami oraz naszymi wewnętrznymi regulacjami. Zarządzanie zgodnością w spółce obejmuje trzy obszary - zgodność działania z powszechnie obowiązującymi aktami prawa, zgodność z aktami wewnętrznymi spółki oraz zgodność z normami etycznymi. Dział Polityki Compliance monitoruje bieżące przestrzeganie przepisów prawa i niezwłocznie reaguje w przypadku pojawienia się nieprawidłowości. Dodatkowo od 2020 roku w firmie funkcjonuje Polityka Compliance.

Dobra Praktyka

Pracownicy mają możliwość kontaktu z Działem Polityki Compliance poprzez e-mail, telefon lub stronę internetową www.lw.com.pl (zakładka compliance). W 2021 roku do spółki nie wpłynęły prośby o poradę w kwestiach zgodności.

Kluczowymi dokumentami zapewniającymi zgodność w LW Bogdanka są: Statut Spółki, Regulamin Zarządu, Regulamin Rady Nadzorczej, Regulamin Walnego Zgromadzenia, Regulamin Organizacyjny, Regulamin Pracy, Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, Kodeks Etyki LWB, Polityka zgłaszania naruszeń, Polityka Compliance.


* do realizowanych w LW Bogdanka SA procesów nie mają zastosowania wymagania normy PN-EN ISO 9001:2015-10, zawarte w pkt 8.5.1 f).