Realizowane projekty
Stacja Uzdatniania Wody
Wpływ działalności kopalni Bogdanka na wodę obejmuje odwodnienie zakładu górniczego (drenaż warstw wodonośnych – poziomu karbońskiego i jurajskiego) oraz wykorzystanie wód dołowych przez Zakład Mechanicznej Przeróbki Węgla w procesie uzdatniania węgla. Aby zniwelować ten wpływ, na terenach występowania szkód górniczych stosujemy zamknięty obieg wody. Wody dołowe z naszej kopalni trafiają do Stacji Uzdatniania, po czym są powtórnie wykorzystywane na dole kopalni do celów klimatyzacji i przeciwpożarowych. Woda dołowa jest wykorzystywana do celów uzdatniania urobku w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla oraz do celów technologicznych w spółce Łęczyńska Energetyka. Niewykorzystane wody dołowe i odcieki z obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych są zrzucane do Rowu Żelaznego, a następnie do rzeki Świnki. Spółka stawia sobie za cel maksymalne wykorzystanie wód dołowych, analizując i projektując nowe jej przeznaczenie. Wszystko w myśl idei circular economy, która obecnie wpisana jest strategię biznesową Spółki.
Regulacja stosunków wodnych
Na terenach osiadań obszaru górniczego, budowane są zbiorniki magazynujące nadmiar wód powierzchniowych (m.in. zbiorniki w m. Nadrybie Dwór, przy drodze Bogdanka-Stefanów, w m. Kaniwola). Tworzenie zbiorników wpisuje się w ogólnokrajowy program „Stop Suszy” - pozwalają one na zatrzymanie i zmagazynowanie wody w sposób kontrolowany, a co ważne, podnoszą walory krajobrazowe najbliższej okolicy. Mają one charakter stawów rybnych i stały się ciekawym miejscem rekreacji. Kopalnia prowadzi też roboty hydrotechniczne związane z regulacją stosunków wodnych na gruntach rolnych, m.in poprzez przebudowę rowów melioracyjnych, budowę pompowni wody (prace na rowie C- 2018/2019, prace w m. Nadrybie Dwór-2019/2020). Budowana jest też pompownia wraz ze zbiornikiem wyrównawczym w miejscowości Kobyłki w ramach odwodnienia gruntów rolnych na terenach występowania szkód górniczych. Ze względu na ochronę zasobów środowiska, interesów ludności i gospodarki wodnej kopalnia utrzymuje drożność rowów melioracyjnych i wysoką sprawność techniczną przepustów na obszarze górniczym. Konserwacja na obszarze górniczym obejmuje obecnie 30 km rowów melioracyjnych.
Bieżące utrzymanie urządzeń melioracyjnych na obszarze górniczym
Ze względu na ochronę zasobów środowiska, interesów ludności i gospodarki wodnej kopalnia utrzymuje drożność rowów melioracyjnych i wysoką sprawność techniczną przepustów na obszarze górniczym. Konserwacja na obszarze górniczym obejmuje 30 km rowów melioracyjnych.
Gospodarka odpadami wydobywczymi
Prowadzimy gospodarkę odpadami wydobywczymi ukierunkowaną na jak największy stopień ich wykorzystania. Odpady wydobywcze zostają wykorzystane w szczególności do:
- rekultywacji wyeksploatowanych wyrobisk odkrywkowych po kruszywach w okolicznych gminach - w ten sposób przywracany jest pierwotny charakter rekultywowanych terenów, co zapobiega m.in. tworzeniu dzikich wysypisk śmieci,
- rekultywacji wysypisk odpadów komunalnych jako materiału okrywowego,
- rekultywacji wyprzedzającej przed przejściem eksploatacji na obszarze górniczym,
- utwardzania dróg gminnych lokalnych na terenie górniczym oraz placów,
- celów produkcyjnych, w tym w cementowni w Ożarowie.
Zagospodarowanie odpadów utrzymuje się na poziomie 50% (ok. 2,5 mln ton/rocznie) wszystkich wytworzonych odpadów wydobywczych.
Rekultywacja terenów
Rekultywacja obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych prowadzona jest sukcesywnie w miarę formowania skarp. Zgodnie z „Koncepcją programowo – przestrzenna rekultywacji i docelowego zagospodarowania składowiska odpadów górniczych w Bogdance”, zakładającej etapowe formowanie bryły, co jest niezwykle ważne przy prowadzeniu sukcesywnego zagospodarowania, w tym poprzez staranne dobranie zieleni zarówno pod względem wysokościowym (wysoka izolacyjna, wysoka, niska i średnia, dekoracyjna i tereny trawiaste) jak i gatunkowym. Obecnie rekultywacja prowadzona jest na powierzchni 6 ha. Teren hałdy analizowany jest pod kątem wykorzystania do celów sportowo-rekreacyjnych, turystycznych, a nawet energetycznych (budowa farmy OZE).
Utrzymanie Ścieżki Edukacyjnej Nadrybie
Ścieżka przyrodnicza powstała w 2015 roku na terenie niecki osiadania utworzonej w wyniku robót górniczych prowadzonych w latach 90 XX w. Od tego czasu wzrastała tam bioróżnorodność biologiczna i to zadecydowało o utworzeniu ścieżki. Powstały przystanki z tablicami informacyjnymi o cennych walorach przyrodniczych na trasie ścieżki oraz miejsca odpoczynku. Ścieżka ma bardzo duże znaczenie dla edukacji młodych pokoleń i zaznajamianie ich z koniecznością ochrony przyrody. Zwiększa przy tym walory przyrodnicze i krajobrazowe najbliższej okolicy, jak również stanowi atrakcję dla lokalnej społeczności (wędkowanie). Lubelski Węgiel dba o utrzymanie ścieżki oraz prowadzi jej bieżącą pielęgnację.
Przewodnik po Zalewie Nadrybie [POBIERZ]
Odpad górniczy jako produkt uboczny
LW Bogdanka w 2021 roku rozpoczęła projekt pn. Odpad górniczy jako nowy naturalny produkt uboczny kopalni Bogdanka. W dniu 5 maja 2022 roku kopalnia uzyskała Decyzję Marszałka Województwa Lubelskiego uznającą za produkt uboczny łupek przywęglowy o frakcji 20-50 mm w ilości 50 000Mg/rok dotychczas kwalifikowany jako odpad o kodzie 010412 z przeznaczeniem do produkcji cementu. Kontynuowane są prace nad zwiększeniem wykorzystania produktu ubocznego w branży ceramicznej do produkcji materiałów budowlanych. Stale poszukiwane są nowe możliwości zagospodarowania odpadów górniczych, np. do produkcji nawozów sztucznych, czy pasz dla zwierząt hodowlanych. W równolegle realizowanym projekcie MINRESCUE - od odpadów pogórniczych do wartościowych zasobów opracowywana jest technologia wykorzystania odpadów górniczych w mieszaninach betonowych. Szansą projektu jest zmniejszenie ilości składowanego materiału przy równoległym wygenerowaniu finansowych korzyści, przyczyniając się także do ograniczenia wpływu na środowisko.
MINRESCUE - od odpadów pogórniczych do wartościowych zasobów
Celem jest opracowanie technologii wykorzystania odpadów górniczych w mieszaninach betonowych poprzez znalezienie finansowo opłacalnej możliwości wykorzystania skały płonnej składowanej na zwałowiskach beneficjentów. Szansą projektu jest zmniejszenie ilości składowanego materiału przy równoległym wygenerowaniu finansowych korzyści, przyczyniając się także do ograniczenia wpływu na środowisko.
Zespół ds. śladu węglowego
Obecnie w Grupie Kapitałowej LW Bogdanka prowadzony jest proces liczenia śladu węglowego, czyli wyznaczanie całkowitej emisji gazów cieplarnianych wytworzonych bezpośrednio i pośrednio w całym procesie produkcyjnym. Powołany został do tego celu Zespół, który w pierwszym etapie opracowywał wspólnie z zewnętrznym doradcą metodykę „szytą na miarę” dla łańcucha wartości Bogdanki, zaś w drugim – rozpoczął pracę nad zautomatyzowaniem procesu wyliczania carbon footprint, opracowując dedykowany system informatyczny.
Co ważne, znajomość śladu węglowego w Scopie 1, Scopie 2 i Scopie 3 pozwala na podjęcie działań optymalizujących emisje oraz, co ważne, pozwala na ujawnianie śladu węglowego interesariuszom zewnętrznym - co jest procesem wpisującym się w ochronę i ograniczenie zmian klimatycznych.
Łęczyński Klaster Energii
W czerwcu 2022 r. doszło do podpisania listu intencyjnego, a w dniu 17 lutego 2023 r. powołano i ogłoszono strategię Łęczyńskiego Klastra Energii opracowaną przy współpracy z Krajową Izbą Klastrów Energii i OZE. Inicjatorem pomysłu jest LW Bogdanka S.A. zaś Sygnatariuszami porozumienia o współpracy na rzecz utworzenia „Łęczyńskiego Klastra Energii zostało 10 podmiotów. Nowopowstały Klaster obejmuje: Lubelski Węgiel „Bogdanka” – Lidera Klastra, Łęczyńską Energetykę – Koordynatora, powiat łęczyński w Łęcznej, miasto Łęczna, gminy górnicze powiatu łęczyńskiego oraz Politechnikę Lubelską mającą zagwarantować innowacyjność wdrażanych rozwiązań. Głównymi zadaniami klastra będą: współpraca w zakresie rozwoju energetyki rozproszonej, budowa lokalnego rynku energii wspierającego KSE, wspieranie przedsiębiorczości, dostęp do tańszej czystej energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu. Kopalnia będzie wytwarzać energię na własne potrzeby, a także w celu zaspokojenia zapotrzebowania na energię interesariuszy lokalnych na terenie powiatu łęczyńskiego. Celem nadrzędnym jest osiągnięcie jak największego stopnia samowystarczalności, inteligentne zarządzanie wytworzoną energią w celu osiągnięcia optymalnego wyniku ekonomicznego, magazynowanie lub odsprzedaż nadwyżek nieskonsumowanej energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) lub rynku bilansującym (RB).
Budowa zbiornika w miejscowości Nadrybie Wieś
Ideą projektu było stworzenie obszaru rekreacyjno-zadrzewionego na obszarze górniczym w Gminie Puchaczów. Prace objęły ok. 12.34 ha na gruntach, które są własnością kopalni. Zostały one wykupione z uwagi na występowanie szkód górniczych. Całe przedsięwzięcia miało charakter etapowy. Do profilowania terenu wykorzystano odpady wydobywcze w ilości ok. 245 tys. ton, które następnie zostały przykryte masami ziemnymi. Jednym z ważniejszych elementów rekultywacji było wybudowanie stawu rybnego o powierzchni 1,60 ha. Jego zadaniem jest chronić zasoby wodne oraz służyć agroturystyce. Nowy zbiornik wodny przyczynił się do ochrony stosunków wodnych na tym terenie, polepszenia użytkowania gruntów oraz ochrony gruntów przed lokalnymi podtopieniami. Ostatni etap obejmował rekultywację biologiczną – w tym etapie znalazły się prace agrotechniczne, wysadzenie drzew i krzewów, wykonanie pieszych ścieżek. Wykonane prace zwiększyły powierzchnię obszarów zadrzewionych w gminie Puchaczów. Obecnie na tym terenie prowadzone są bieżące prace rekultywacyjne.
Nasadzenia i pielęgnacja zieleni
O tym, że Spółka dużą wagę przykłada do terenów zieleni oraz docenia funkcję drzew w otoczeniu świadczyć może ilość hektarów, które zazieleniły się z inicjatywy Bogdanki.
Zajmowanie terenów pod działalność przemysłową związane m.in. z dotychczasową rozbudową obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych wiąże się z równoległą rekompensatą przyrodniczą ze strony Spółki. Polega ona na realizacji nasadzeń młodych sadzonek drzew oraz na prowadzeniu sezonowych prac pielęgnacyjnych, zapewniających ich trwałe utrzymanie. W latach 2018-2019 kopalnia przeprowadziła nasadzenia drzew na powierzchni ok. 7 ha i wysadzono ok. 30 000 drzew. W tym samym okresie wspólnie z Fundacją Krajobrazy zrealizowany został edukacyjny projekt „Duże drzewa dla Powiatu Łęczyńskiego” którego efektem stały się warsztaty, konkurs dla szkół, publikacja dla edukatorów a także… duże, dorodne drzewa posadzone w Łęcznej i w szkole, która zwyciężyła w konkursie.