Strategia

Jesteśmy spółką,  która dzięki wieloletniej pracy, zaangażowaniu i innowacyjnym rozwiązaniom zyskała pozycję niekwestionowanego lidera branży wydobywczej i status jednego z najbardziej liczących się przedsiębiorstw Polski południowo−wschodniej.

W maju 2023 r. spółka ogłosiła Kluczowe elementy Strategii Rozwoju GK LW Bogdanka na lata 2023-2030 z perspektywą do 2040 roku. Nowa Strategia to odpowiedź Bogdanki na globalne trendy dynamicznie zmieniającego się świata, który w szczególny sposób dotyka sektor energetyczny i górnictwo.

Strategia opiera się na 5 filarach - silnym węglowym fundamencie (Filar I - Lider efektywności) wraz z bazującymi na nim kierunkami  dywersyfikacji (Filar II - Koncern Multisurowcowy oraz Filar III - Gwarant Zrównoważonej Energii), a także czynnikach zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju (Filar IV - Zielona Transformacja, Filar V - Przyszłość Lubelszczyzny). W ramach wymienionych filarów opracowano 21 inicjatyw strategicznych.

Nieprzerwanie staramy się pogłębiać dialog z otoczeniem, odczytywać jego oczekiwania poszerzając jednocześnie płaszczyznę odpowiedzialnego współdziałania z naszymi pracownikami i Partnerami. W ten sposób budujemy wizerunek naszej spółki – wartość bezcenną dla nas samych, naszych akcjonariuszy i interesariuszy. Naszym największym kapitałem od ponad 40 lat są ludzie, zaś nasze działania koncentrujemy na zapewnieniu pracy kolejnym pokoleniom mieszkańców  regionu w którym funkcjonujemy.

Wizja

Innowacyjny koncern multisurowcowy napędzający zieloną transformację i zabezpieczający rozwój gospodarczy Lubelszczyzny.

Misja

Odpowiedzialny i zrównoważony rozwój bazujący na kompetencjach wydobywczych.

Cele strategiczne

Celem nadrzędnym jest budowa nowoczesnej Grupy Kapitałowej, tworzącej łańcuch wartości wokół odnawialnych źródeł energii i zielonej transformacji Lubelszczyzny.

Cele strategiczne

Celem nadrzędnym jest budowa nowoczesnej Grupy Kapitałowej, tworzącej łańcuch wartości wokół odnawialnych źródeł energii i zielonej transformacji Lubelszczyzny. Osiągniemy to poprzez  stopniowe wdrażanie inicjatyw, bazując jednak na dotychczasowych kompetencjach wydobywczych. Wykorzystamy je w realizacji nowych projektów górniczych, wkraczając w rynek surowców strategicznych, który stanie się atrakcyjną i pewną drogą dywersyfikacji. W realizacji celu pomoże nam utworzony specjalnie Fundusz inwestycyjny, wspierający innowacyjne i obiecujące projekty. Pozostaniemy aktywni w całym łańcuchu wartości odnawialnych źródeł energii, stawiając na nowoczesne technologie odzysku i starając się jednocześnie zaspokoić 10% konsumpcji rocznej energii w regionie. Liczymy, że wypełnienie celów przyczyni się do redukcji śladu węglowego do roku 2030 nawet o 70%.

Strategia GK LW Bogdanka opiera się na 5 filarach, głównego (I Lider Efektywności) stanowiącego solidny fundament i czterech (II – V) zapewniających jej realizację i dywersyfikację strumienia przychodów. W ramach operacjonalizacji 5 filarów strategii planujemy uruchomić 21 inicjatyw strategicznych.

Lider Efektywności Efektywność, Innowacja, Ekspansja

Zbudujemy silną grupę kapitałową w oparciu o nowe pomysły rozwojowe zarówno dla już istniejących spółek jak i nowych, które utworzymy dla dedykowanych projektów. Aby mieć stabilne finansowanie dla rozwojowych inicjatyw chcemy wzmacniać efektywność i rentowność core-biznesu, naszego podstawowego obszaru działalności. Zakładamy aktywność w zakresie wsparcia odbudowy Ukrainy - szczególnie w zakresie projektów górniczych i energetycznych.

Koncern Multisurowcowy

W ciągu najbliższych lat chcemy przekształcić Bogdankę w Koncern Multisurowcowy. Doświadczenie Bogdanki w wydobyciu oraz rosnący potencjał rynku surowców, w szczególności surowców krytycznych, powoduje, że widzimy w multisurowcowości atrakcyjną drogę dywersyfikacji. Planujemy przeznaczyć w najbliższych latach 50 mln złotych na prace eksploracyjne, odwierty rozpoznawcze i inne prace, które pozwolą nam dojść do decyzji inwestycyjnej. Obecnie po analizach eksperckich w tym zakresie mamy zidentyfikowanych wstępnie 11 surowców i ponad 20 potencjalnych lokalizacji, które będziemy poddawać zaawansowanym analizom.

W ramach tego filaru planujemy utworzenie Funduszu, który będzie inwestował w projekty nowych technologii związanych z naszą obecną i przyszłą działalnością. Chcemy, aby potencjał intelektualny lubelskich uczelni i przedsiębiorców, dzięki współpracy z silnym podmiotem biznesowym oraz wsparciu finansowemu, mógł owocować wdrożeniami na skalę przemysłową w takich obszarach jak: technologie górnicze, alternatywne wykorzystanie węgla, gospodarka obiegu zamkniętego, magazynowanie energii, czyste technologie węglowe, wychwyt CO2, bezemisyjne ciepło i wodór.

Gwarant Zrównoważonej Energii

W filarze tym upatrujemy istotną szansę nabycia przez LWB nowych kompetencji, takich jak inwestycje w instalacje OZE (wiatraki, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii), a także w cały łańcuch wartości -  począwszy od produkcji komponentów, poprzez wytwarzanie energii, magazynowanie energii oraz recykling odpadów z fotowoltaiki i baterii elektrycznych.

Planujemy rozwój OZE w kilku etapach, aż do osiągnięcia skali 500 MW łącznej mocy i bycia sprzedawcą energii netto dla regionu. Wsparciem w realizacji tych zamierzeń jest powołany wspólnie z 6 gminami powiatu łęczyńskiego oraz we współpracy z Politechniką Lubelską Łęczyński Klaster Energii.

Zielona Transformacja

Trendy pokazują, że aspekty ESG stają się imperatywem w tworzeniu strategii przedsiębiorstw. Równolegle z aktualizacją strategii rozwoju opracowaliśmy w 2022 roku pierwszą strategię ESG w Bogdance, opierając się o najlepsze standardy rynkowe oraz analizy interesariuszy, W tym samym roku  wróciliśmy do indeksu WIG-ESG na GPW, potwierdzając tym samym skuteczność obranego kierunku.  Chcemy kontynuować pracę w zakresie wdrażania inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem, abyśmy mogli być solidniejsi i jeszcze bardziej wiarygodni dla inwestorów oraz otoczenia lokalnego.

Nasze działania ESG skupimy w ramach 3 obszarów:

  • gospodarka obiegu zamkniętego,
  • efektywność energetyczna
  • rewitalizacja terenów górniczych

Mamy świadomość, że działalność górnicza nieodłącznie związana jest z ingerencją w środowisko. Naszą ambicją jest minimalizowanie tego wpływu i naprawa tego czego nie udało się uniknąć.

Przyszłość Lubelszczyzny

Przyjęta przez nas perspektywa nie skupia się tylko na „tu i teraz”, ale zmierza do zachowania potencjału Bogdanki jako motoru napędowego Lubelszczyzny w przyszłości. Poprzez dywersyfikację działalności, akwizycje, projekty rozwojowe i inne działania dywersyfikacyjne chcemy tworzyć w przyszłości stabilne miejsca pracy w regionie. W ramach nowej strategii uruchomimy programy zmierzające do pozyskania i utrzymania najlepszych pracowników. Równolegle  wdrażać będziemy nowe działania nadrzędne dla każdej kopalni, czyli inwestycje BHP, mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracy.

Przyjęte filary takie jak OZE i Mulitsurowcowość, które w ciągu najbliższych dwóch dekad nabiorą dojrzałości, pozwolą po 2042 roku zapewnić podobną liczbę miejsc pracy jaka jest obecnie. Mamy świadomość, że Bogdanka to nie tylko osoby bezpośrednio zatrudnione w Grupie, ale lokalny łańcuch wartości,  dający stanowiska pracy dziesiątkom tysięcy ludzi – w szczególności na Lubelszczyźnie.   Priorytetyzujemy współpracę z lokalnymi partnerami (obecnie to już blisko 400 podmiotów), dbając o rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie, co w rezultacie przełoży się na  jego bezpieczeństwo gospodarcze.