Centrum prasowe, Korporacyjne

Wspólnie o zrównoważonym rozwoju – seminarium naukowe

W budynku ECOTECH-COMPLEX Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS odbyło się w środę 18 grudnia 2024 r. seminarium naukowe, organizowane wspólnie z Centrum CeReClimEn Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, UMCS oraz LW Bogdanka.

Uczestnicy seminarium rozmawiali o wyzwaniach i szansach zrównoważonego rozwoju Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. w kontekście uwarunkowań środowiskowych i społeczno-gospodarczych. Wydarzenie otworzył dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. UP, dyrektor Centrum CeReClimEn UMCS oraz przewodniczący Rady Naukowej ds. Ochrony Środowiska przy LW Bogdanka, który witając gości, powiedział, że:

Seminarium jest okazją do refleksji nad jednym z najważniejszych wyzwań współczesności, czyli zrównoważonym rozwojem, szczególnie w kontekście sektora węgla kamiennego w Polsce.

Podczas otwarcia wydarzenia referat wygłosił również Sławomir Krenczyk, zastępca prezesa zarządu ds. rozwoju, który omówił kluczowe kierunki działalności Spółki w kontekście zrównoważonego rozwoju.

W obradach uczestniczyli wybitni eksperci, m.in. Główny Geolog Kraju, prof. dr hab. Krzysztof Galos, a także przedstawiciele szkół wyższych, instytutów naukowych, parków narodowych i krajobrazowych, jednostek i organizacji zajmujących się ochroną środowiska oraz eksperci ze środowiska samorządowego i gospodarczego.

Działalność LW Bogdanka w zakresie zrównoważonego rozwoju to przykład dobrych praktyk: „Myślę, że w skali Polski podejście Bogdanki do tego tematu, przynajmniej dla mnie osobiście, dzięki podejmowanym przez firmę działaniom zmierza w kierunku wzorcowego. Przykładem jest choćby działająca przy spółce Rada Naukowa ds. Ochrony Środowiska, która pomaga wskazywać obszary, jeśli chodzi o środowisko i jego ochronę, wymagające szczególnej uwagi. Myślę, że gdyby tego typu rozwiązania funkcjonowały przy wielu innych spółkach górniczych, to sam klimat dla działalności górniczej być może byłby trochę lepszy

- wskazał Prof. Galos.

Spółka od lat podejmuje działania, które łączą rozwój przemysłu z troską o środowisko naturalne oraz społeczności lokalne. Organizacja tego seminarium wspólnie z UMCS to wyraz naszej otwartości na współpracę z nauką oraz chęci włączenia się w debatę na temat transformacji energetycznej w Polsce. Wyzwania związane z przemianami klimatycznymi oraz społecznymi wymagają kompleksowego podejścia i wymiany wiedzy, dlatego cieszy mnie, że to wydarzenie stanie się platformą dialogu pomiędzy ekspertami, naukowcami i praktykami

- podkreślił Zbigniew Stopa, Prezes zarządu LW Bogdanka.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również konkurs „Bogdanka Blisko Natury”, który organizowany był wspólnie z „Kurierem Lubelskim”. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie!

 

LW Bogdanka S.A. najważniejsze informacje

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.

Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.

Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.