Korporacyjne

Porozumienie z gwarancjami

Porozumienie zawarte pomiędzy zarządem i organizacjami związkowymi, dotyczące między innymi gwarancji zatrudnienia, było głównym tematem konferencji z udziałem Sekretarza Stanu Artura Sobonia, która odbyła się w poniedziałek 12 lipca w Lubelskim Węglu Bogdanka S.A.

Rozmowy poprzedzające podpisanie porozumienia trwały kilka miesięcy, ich efektem było porozumienie dające gwarancje zatrudnienia przez okres 5 lat, dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, posiadającego co najmniej 3 lata stażu w Grupie Kapitałowej LW Bogdanka. Ponadto strony ustaliły również wzrost stawek płac zasadniczych o 4,5%.

Cieszę się, że dzisiaj wraz z zarządem i stroną społeczną Lubelskiego Węgla Bogdanka mogę powiedzieć o przykładzie dialogu społecznego, który kończy się sukcesem i  podpisaniem ważnego z  punktu widzenia strony społecznej porozumienia. Porozumienia określającego gwarancje zatrudnienia oraz warunki wynagrodzeń, osiągniętego podczas dialogu, który toczy się od kilku miesięcy. W dialogu, w którym udział brała w całości strona społeczna Lubelskiego Węgla i zarząd spółki. Obie strony zdawały sobie sprawę z odpowiedzialności za jakość tego dialogu, za jakość tych rozmów i za znaczenie zgody społecznej w całym procesie, w którym dziś polskie górnictwo się znajduje

– powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń.

Bogdanka jest dziś w szczególnym miejscu, dobrze wiemy, że polskie górnictwo czeka transformacja. Spółka, jak już wielokrotnie komunikowaliśmy będzie podążała swoją drogą. Wymaga to od zarządu i  strony społecznej, wyjątkowej odpowiedzialności i cieszę, że po długich rozmowach, udało się dojść do porozumienia. Wymagało to od nas odpowiedzialności i wspólnego patrzenia w przyszłość, nie tę najbliższą, która swoją perspektywą sięga dwóch trzech lat, ale mówimy tu o kilkunastoletniej perspektywie. Naszym głównym celem, również przy zaangażowaniu ministra Artura Sobonia, jest w dalszym ciągu miejsce Bogdanki jako silnego filara gospodarczego Lubelszczyzny, a tym samym stabilnego pracodawcy dla regionu.

 – powiedział prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka Artur Wasil.

Chcieliśmy uzyskać więcej, ale wydaje nam się, że wynegocjowaliśmy wszystko co było możliwe. W  pewnym momencie kiedy wiedzieliśmy, że nie będziemy beneficjentami umowy społecznej, zwróciliśmy się do zarządu z pytaniem czy jest możliwość uzyskania gwarancji zatrudnienia w Lubelskim Węglu Bogdanka. Wydawało nam się to logiczne, aby zarząd miał możliwość wpływu na swoją politykę kadrową. Chcieliśmy też, aby żaden z naszych pracowników nie stracił pracy. Wynegocjowaliśmy to dla pracowników ,,Bogdanki”, którzy są zatrudnieni od przynajmniej 3 lat w Grupie Kapitałowej Lubelskiego Węgla. To porozumienie nie zamyka nam drogi, aby rozmawiać dalej szczerze z zarządem, jeśli pojawią się kolejne okoliczności wymagające wspólnych rozmów 

– powiedział w imieniu strony społecznej przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Lubelski Węgiel Bogdanka Grzegorz Jadwiżuk.

Szczegółowe warunki objęcia pracowników gwarancjami zatrudnienia zostaną określone w protokole dodatkowym do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Bogdanka to jedna z najważniejszych firm na Lubelszczyźnie, stabilny pracodawca, wspierający rozwój społeczności lokalnych w różnych obszarach ich działalności. To również jedno z najnowocześniejszych i największych przedsiębiorstw wydobywczych w Polsce, z produkcją przekraczającą 9 mln ton surowca energetycznego rocznie. Bogdanka, będąca częścią Grupy Enea, dba o środowisko i jego zasoby. W jej najbliższym sąsiedztwie zlokalizowany jest m.in. Poleski Park Narodowy i Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie oraz inne obszary chronione. Kluczowym elementem strategii funkcjonowania jest stałe minimalizowanie wpływu  działalności przedsiębiorstwa na stan przyrody. Firma kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, której celem jest zachowanie zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń.

LW Bogdanka S.A. najważniejsze informacje

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.

Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.

Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.