Podpisano list intencyjny w sprawie sprzedaży akcji LW Bogdanka Skarbowi Państwa
W sobotę 18 czerwca w siedzibie LW Bogdanka podpisano list intencyjny w sprawie sprzedaży akcji LW Bogdanka Skarbowi Państwa.
W sobotę 18 czerwca w siedzibie LW Bogdanka podpisano list intencyjny w sprawie sprzedaży akcji LW Bogdanka Skarbowi Państwa.
Zgodnie z jego postanowieniami, Enea i Ministerstwo Aktywów Państwowych będą współpracować przy przygotowaniu i przeprowadzeniu transakcji nabycia akcji. Podpisanie listu intencyjnego było możliwie dzięki przyjęciu przez Radę Ministrów uchwały w sprawie działań w zakresie nabycia przez Skarb Państwa akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., którą przedłożył Minister Aktywów Państwowych.
Dla Bogdanki otwiera to nowe perspektywy rozwoju. Tak długo jak będzie w Polsce potrzebny węgiel energetyczny, będziemy go tanio i skutecznie dostarczać na rynek krajowy, tak żeby nawet w 2040 roku – gdzie wiemy, że na obecną chwilę szacowane zapotrzebowanie to 11 mln ton – to był właśnie węgiel polski, z Bogdanki
- powiedział prezes Bogdanki Artur Wasil.
To restrukturyzacja sektora górniczego. Rząd podjął decyzję o wydzieleniu ze spółek energetycznych aktywów węglowych i utworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Prace w tym kierunku postępują bardzo intensywnie. Według naszych założeń do końca tego roku ten projekt powinien zostać zrealizowany, czyli powinna zostać powołana Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, a tym samym spółki energetyczne – w tym Enea, Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia – te wszystkie spółki energetyczne przekażą swoje elektrownie węglowe do tego nowo powstałego podmiotu
- mówił wicepremier Jacek Sasin.
Ten etap sprawi by Bogdanka rozwijając się zapewniała nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale i bezpieczeństwo surowcowe Polski. Będzie to z korzyścią dla Polski, dla Lubelszczyzny ale i dla pracowników spółki
- przyznał Michał Moskal, szef gabinetu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Bogdanka uzyskuje podmiotowość na nowo. Lubelszczyzna to Bogdanka i Azoty, nasze perły w koronie i przywracamy Bogdankę Lubelszczyźnie
- powiedział Jarosław Stawiarski marszałek województwa lubelskiego.
Paweł Majewski prezes Enea podkreślił, że uzyskane środki ze sprzedaży udziałów w kopalni będą zainwestowane w odnawialne źródła energii.
Skarb Państwa nabędzie od Enei łącznie 21 962 189 akcji LW Bogdanka do końca 2023 r. – zakłada podpisany przez strony list intencyjny. LW Bogdanka wydobywa głównie węgiel energetyczny, wykorzystywany przez krajowe elektrownie jako paliwo do wytwarzania energii elektrycznej. W przeważającej części produkcja kopalni trafia do Elektrowni Kozienice oraz Elektrowni Połaniec, które wchodzą w skład Grupy Enea.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.
Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.
Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.