Akademia Liderów Górnictwa
Studenci z Bogdanki poszerzać będą swoją wiedzę z finansów, ekonomii i zarządzania. Rozpoczęła się druga edycja studiów podyplomowych z zakresu „zarządzania wartością przedsiębiorstwa górniczego” na AGH.
Tym razem w Akademii Liderów Górnictwa bierze udział 24 pracowników LW Bogdanka. – Wasz sukces będzie sukcesem Spółki - mówił podczas inauguracji Artur Wasilewski zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych i podkreślał, że warto wykorzystać ten czas na rozwój. To jest program uszyty na potrzeby Bogdanki, dzięki Waszym pracom wprowadzimy, wzorem poprzedniej edycji, rozwiązania usprawniające i udoskonalające pracę w firmie. Szukajcie tematów pożytecznych, my jako zarząd jesteśmy otwarci na Wasze pomysły, to mogą być zagadnienia związane z wydobyciem węgla koksowego typu 34, czy też te dotyczące recyklingu lub OZE. Prezes Wasilewski życzył uczestnikom wartościowych projektów i gratulował podjęcia decyzji o kształceniu.
Nad studentami z Bogdanki czuwać będzie kadra naukowa z AGH. Opiekunem roku jest dr hab. inż. Arkadiusz Kustra. – Nie będziemy uczyć Was górnictwa, w tym jesteście ekspertami, chcemy Was uczyć ekonomii, zarządzania czy finansów, tak abyście pracując w grupie kapitałowej Enea orientowali się szerzej, bardziej globalnie w aspektach, które mają wpływ na funkcjonowanie Bogdanki. Chciałbym, abyśmy rozmawiali w sposób nowoczesny i profesjonalny, żebyście o technologiach i wynikach również w ten sposób mogli się komunikować.
I choć delikatny stres mógł pojawić się w oczach studentów, to ważne słowa do nich skierował dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami prof. Marek Cała. - Bogdanka i AGH od wielu lat dzielnie stawiają czoła wyzwaniom i dają radę, tym razem wierzę, że będzie tak samo
– mówił gratulując studentom podjęcia nauki.
Akademia Liderów Górnictwa początkowo była realizowana jako projekt. Teraz czas na jej kontynuację w ramach studiów podyplomowych. Przed studentami 16 zjazdów i 22 przedmioty z zakresu zarządzania produkcją, finansami i ludźmi w firmie. Efektem końcowym mają być prace, które powstaną w grupach, a które będą wdrożone w Spółce. - Zostaliście wybrani przez Waszych przełożonych, którzy dostrzegli w Was potencjał i wiedzą, że zostanie on wykorzystany do rozwoju w Spółce – podkreślała Magdalena Młynarczyk koordynatorka projektu z LWB. Mam nadzieję, że tak jak Wasi poprzednicy z I edycji, tak i Wy, spojrzycie dzięki tym zajęciom na firmę z lotu ptaka, szeroko, bardziej globalnie, tak jak widzi to Zarząd – tego Wam życzymy.
Wykłady w ramach studiów podyplomowych odbywać się będą zarówno w AGH jak i w Bogdance. Za studentami pierwszy zjazd. W pierwszej edycji wzięło udział 38 pracowników, stanowiących wyższą i średnią kadrę menadżerską zakładu górniczego, powstało 10 projektów, które już zostały wdrożone lub są w trakcie realizacji.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.
Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.
Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.