Minister Anna Moskwa spotkała się z górnikami w Lubelskim Węglu Bogdanka S.A.
O utrzymaniu roli krajowego węgla jako paliwa dla dyspozycyjnych mocy stabilizujących Krajowy System Energetyczny mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Lubelskim Węglu Bogdanka S.A.
Przyjęte w marcu 2022 r. po agresji Rosji w Ukrainie Założenia do aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) wskazały na potrzebę wprowadzenia do PEP2040 czwartego filaru – suwerenności energetycznej. Założenia wskazują m.in. na redukcję roli importowanego gazu jako paliwa przejściowego, jednocześnie zwiększając role krajowego węgla. Pozwoli to Polsce znacząco poprawić zarówno bilans handlowy jak i wzmacniać suwerenność energetyczną. Do 2040 r. nastąpi bezprecedensowy rozwój nowych mocy. Następuje dynamiczny rozwój OZE, które już w 2030 r. produkują blisko połowę energii elektrycznej – moce OZE osiągają ok. 50 GW w 2030 r. Ze względu na spodziewany dynamiczny rozwój źródeł zależnych od pogody, priorytetem jest zapewnienie warunków do ich bezpiecznego przyrostu w Krajowej Sieci Elektroenergetycznej. Choć utrzymanie w gotowości istniejących bloków węglowych może wymagać ich modernizacji, to wydłużenie eksploatacji tych jednostek jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej.
Zanim będziemy dysponować energią jądrową i rozwiniętymi technologiami magazynowania energii, potrzebujemy zapewnić warunki do bezpiecznego przyrostu odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Zwiększamy nakłady na modernizację sieci, tworzymy rozwiązania do optymalizacji wykorzystania istniejących mocy przyłączeniowych. Wypracowaliśmy z branżą węglową rozwiązania, które będą sprzyjać sprawiedliwej transformacji
– mówiła minister Anna Moskwa po spotkaniu z górnikami.
Lubelski Węgiel Bogdanka zakłada aktualizację swojej strategii, która pokaże nam kierunki dalszego rozwoju do i po kluczowym 2049 roku. Wstępnie widzimy naszą przyszłość w oparciu o koncepcję multisurowcowego koncernu. Jednak przez najbliższych dziesięć lub kilkanaście lat naszą podstawową działalnością będzie sprzedaż węgla kamiennego, zarówno dla przemysłu, energetyki, jak i dla gospodarstw domowych. W tym planie Bogdanka, dzięki nowym planom inwestycyjnym, nadal będzie stabilnym pracodawcą dla tysięcy górników i istotnym ogniwem w zapewnieniu bezpieczeństwa elektroenergetycznego dla wschodniej Polski
– powiedział Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.
W najbliższych dniach rząd rozpatrzy uzupełnienie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. o dodatkowy trzeci scenariusz dla sektora elektroenergetycznego. Cztery filary PEP2040 to sprawiedliwa transformacja, budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza oraz suwerenność energetyczna. Do sprawnego przeprowadzenia procesu transformacji w obliczu wojny i zaburzeń na rynku surowców niezbędny jest udział krajowego węgla, tak aby nowe technologie mogły bezpiecznie funkcjonować w systemie elektroenergetycznym. PEP2040 przewiduje mobilizację w obszarze poprawy efektywności energetycznej i racjonalnego wykorzystania energii, która powinna zapewnić redukcję wzrostu zapotrzebowania na energię, a przez to potrzeb inwestycyjnych.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.
Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.
Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.