Centrum prasowe

Bogdanka została laureatem Konkursu Innowator ESG 2023

Bogdanka została laureatem Konkursu Innowator ESG 2023 w kategorii [G] – Innowacja w obszarze ładu korporacyjnego.
Złotą Nagrodę Spółka otrzymała za stworzenie pierwszej w Polsce Rady Naukowej ds. Ochrony Środowiska funkcjonującej przy spółce wydobywczej. To ekspercki, zewnętrzny i w pełni niezależny organ opiniująco – doradczy dla Zarządu LWB, w zakresie inwestycji i innych podejmowanych decyzji dotykających aspektów środowiskowych i wpływu na środowisko.

Z dumą przyjąłem informację o Złotej Nagrodzie Innowator ESG za Radę Naukową, której powołanie z perspektywy naszej spółki było odważnym krokiem w zarządzaniu strategicznym oraz środowiskowym.  Wychodzimy z założenia, że podstawą wdrażania w Polsce zrównoważonego rozwoju jest  transformacja energetyki, a transformacja energetyki zaczyna się od transformacji górnictwa. Bez zaangażowania ekspertów, partnerów biznesowych i społecznych oraz bez pełnego zaangażowania samych kopalń, bez zrozumienia wyzwań, ryzyk i wpływu działalności wydobywczej na klimat, nie będzie możliwe skuteczne redukowanie śladu środowiskowego przemysłu.  A poszukując ekspertów, zwróciliśmy się do szanowanych, lokalnie  działających profesorów i badaczy, którzy niejednokrotnie całą swoją karierę naukową poświęcili badaniu wpływu działalności przemysłowej – w tym bezpośrednio Bogdanki – na  ekosystemy. Rada ma dostęp do danych historycznych i bieżących, ale również opiniuje plany projektowe i potencjalne partnerstwa w obszarze środowiska. Daje nam to pewność, że jej rekomendacje są oparte na rzetelnych fundamentach, a dodatkowo – Rada jest organem niezależnym i nieodpłatnym. Oznacza to, że Naukowcy zasiadający w niej są zmotywowani do wspólnej pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju

- powiedział Kasjan Wyligała - prezes zarządu LW Bogdanka.


Rozdanie nagród w konkursie Innowator ESG miało miejsce na Gali Innowatorów ESG w Warszawie. W imieniu Bogdanki nagrodę odebrała menadżerka obszaru ESG – Agata Kostarz. 

Zmiany legislacyjne oraz trendy gospodarcze i społeczne, w tym stopniowe odchodzenie od węgla w miksie energetycznym, generują ogromne wyzwania w obszarze ESG dla Bogdanki, ale i szerzej – dla dużych zakładów przemysłowych. W naszym działaniu staraliśmy się potraktować „zieloną transformację” jako szansę na rozwój.   Proces transformacji trwa, ale wymaga ogromnej uważności, szeregu badań, analiz i regularnej rewizji projektów z różnych perspektyw, by mieć możliwie największą pewność, że dane rozwiązanie przyniesie korzyść dla jednego aspektu środowiska naturalnego, nie szkodząc przy okazji innym aspektom czy ciągłości działalności produkcyjnej. Rada Naukowa rozumie, jak istotne dla spółki jest niwelowanie wpływu na środowisko, ale widzi też potrzebę zachowania miejsc pracy dla tysięcy osób zatrudnionych obecnie w Kopalni. Dlatego uczestniczyli oni w tworzeniu Strategii ESG i Strategii rozwoju #Bogdanka2030.  Jesteśmy dowodem na to, że można współpracować, a nie oprotestowywać wzajemnie swoją działalność, bo to przynosi więcej korzyści dla samej natury

 - powiedziała Agata Kostarz - zastępca dyrektora ds. strategii i zrównoważonego rozwoju, kierownik działu ESG.


Jednym z efektów funkcjonowania Rady Naukowej ds. Ochrony Środowiska przy LW Bogdanka jest porozumienie zawarte między Kopalnią a Poleskim Parkiem Narodowym w październiku br. w którym strony założyły powołanie funduszu na badania m.in. w zakresie wpływu wydobycia na ekosystem PPN. 


Park Narodowy docenił tym samym zaangażowanie, otwartość i staranność władz Spółki w obszarze środowiska. 
Konkurs „Innowator ESG 2023” organizowany przez Polskie Stowarzyszenie ESG promuje najlepsze praktyki z zakresu ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju. Jego celem jest wyróżnienie projektów, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, dobrostan pracowników i społeczności lokalnych oraz poprawiają transparentność i ład korporacyjny w organizacjach.

 

Fot. Polskie Stowarzyszenie ESG

LW Bogdanka S.A. najważniejsze informacje

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.

Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.

Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.