Bogdanka uwzględnia w wynikach wpływ procesów zielonej transformacji
Bogdanka poinformowała, że w związku z aktualną sytuacją na rynku podjęła decyzję o przeprowadzeniu testu na utratę wartości swoich aktywów, w wyniku którego dokonano odpisu o wartości 1.174 mln zł. Ma to charakter operacji księgowej i nie wpływa na bieżącą kondycję przedsiębiorstwa. Raport bieżący o nr 28/2024 w tej sprawie Spółka opublikowała 27 sierpnia 2024 r.
Polska gospodarka, tak jak wszystkie kraje Unii Europejskiej, realizuje założenia transformacji energetycznej, dążąc do celu zeroemisyjności w perspektywie 2050 roku. Oznacza to stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych, takich jak węgiel, na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE). W związku z tym rosną moce wytwórcze energii z OZE, co powoduje spadek zapotrzebowania na węgiel. Zmniejszenie udziału tego surowca w krajowym miksie energetycznym, przy równoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii dla polskiej gospodarki, to kluczowe zadanie dla całego sektora. Bogdanka wpisuje się w ten trend odpowiedzialnie przygotowując procesy transformacyjne i planując swoją przyszłość w zmieniających się, coraz mniej korzystnych warunkach.
Spadający popyt na węgiel, wynikający z rosnącego znaczenia OZE oraz działania na rzecz dekarbonizacji stawia spółki węglowe w trudnej sytuacji. Wiele z nich, w tym Bogdanka, musi w tym momencie zweryfikować swoje strategie i dostosowywać się do zmieniających się realiów rynkowych. Jednocześnie, spółki takie jak nasza, borykają się z presją kosztową, która stale rośnie – w szczególności w obszarze produkcji, gdzie ceny materiałów i koszty operacyjne są coraz wyższe
– powiedział Zbigniew Stopa, prezes zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.
Dodatkowym wyzwaniem dla Bogdanki jest presja płacowa ze strony związków zawodowych, które pomimo świadomości trendów makroekonomicznych, domagają się kolejnych podwyżek płac dla pracowników. W sytuacji spadającego popytu, silnej konkurencji i spadających marż, spełnienie tych oczekiwań jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Ponieważ brak realizacji postulatów związkowych może prowadzić do napięć społecznych, spółka balansuje pomiędzy potrzebą optymalizacji kosztów, a wymaganiami pracowników. Jednak bezwzględnym priorytetem jest zawsze ochrona miejsc pracy i przyszłość funkcjonowania przedsiębiorstwa.
W wyniku przeprowadzonej analizy przesłanek, Spółka podjęła decyzję o przeprowadzeniu testu na utratę wartości aktywów, aby upewnić się, że ich wycena odzwierciedla aktualne warunki rynkowe. Wynik tego testu wskazał na konieczność zmniejszenia wartości bilansowej aktywów trwałych Spółki o 1.174 mln zł. Choć ta operacja obciąża wynik operacyjny, nie wpływa ona na wynik EBITDA (czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację oraz odpisy aktualizujące), a także nie wpływa na płynność finansową Spółki. Ta nadal pozostaje stabilna, a Spółka posiada zabezpieczone środki finansowe na działalność bieżącą i inwestycyjną
– powiedział Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.
W obliczu tych wyzwań, Bogdanka prowadzi działania optymalizacyjne, mające na celu wykorzystanie swoich przewag konkurencyjnych oraz dostosowanie się do zmniejszającej się podaży krajowego węgla. W Spółce rozpoczęły się również prace nad aktualizacją swojej strategii, która ma zostać ogłoszona do końca 2024 roku. Nowa strategia ma pomóc Bogdance przystosować się do rosnącego znaczenia OZE oraz do wyzwań wynikających z transformacji energetycznej i dekarbonizacji.
Bogdanka kontynuuje jednocześnie aktywną współpracę z odbiorcami węgla zarówno w kraju, jak i za granicą, dążąc do zapewnienia stabilności sprzedaży w dłuższej perspektywie, mimo zmieniających się warunków rynkowych.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.
Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG.
Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.