|
Lokalizacja kopalni „Bogdanka” wymusza niezwykle staranną dbałość o środowisko. Cała infrastruktura kopalni oraz obszary górnicze Puchaczów V i Stręczyn otoczone są terenami chronionymi. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowany jest:
|
Połączone obszary górnicze w części centralnej i wschodniej obejmują swoim zasięgiem niewielkie połacie otuliny wspomnianego parku krajobrazowego, która na tym obszarze została włączona do obszaru Natura 2000 – „Jeziora Uściwierskie” (KOD PLH 060009). Rejon ten wchodzi również w skład obszaru „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery – Polesie Zachodnie”. Od strony wschodniej zlokalizowany jest Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu, a od południowego wschodu – Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu. Kopalnia nie stanowi ekologicznego zagrożenia z uwagi na oddziaływanie na środowisko przyrodnicze. Jest to efektem długofalowych działań proekologicznych zakładu, wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością Środowiskiem i Bhp oraz uzyskaniem certyfikatu z tego zakresu wg PN EN ISO 14001, 9001 i 18001, jak również bieżącej działalności operacyjnej minimalizującej wpływ zakładu na środowisko. |
MAPA REGIONU LW BOGDANKA S.A. ![]() |
![]() |
Ochrona powietrza atmosferycznego

Niezorganizowanym emitorem jest obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w Bogdance, który może być źródłem pylenia w czasie suchych i wietrznych dni.
Emisja niezorganizowana do powietrza pochodzi również ze spalania paliw w silnikach spalinowych wykorzystywanych w spółce, procesów spawania oraz wymiany czynnika chłodniczego w urządzeniach klimatyzacyjnych.
Gospodarka wodno-ściekowa

Pozostałe zagrożenia nie są przyczyną większych problemów ekologicznych. Wynika to ze szczególnej dbałości zakładu o środowisko, stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju oraz wdrożenia i utrzymywania Zintegrowanego Systemu Zarządzania.
W przypadku kopalni „Bogdanka” oddziaływanie na hydrosferę wiąże się z drenażem wód wgłębnych w ilości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania kopalni. Średni roczny dopływ wód do wyrobisk kopani Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. wynosi ok. 20 000 m3/dobę, mineralizacja łączna średnio ok. 2.100 mg/dm3, przy zawartości jonów Cl+ SO4 - ok.1000 mg/dm3. Zawartość jonów Cl+ SO4 kwalifikuje wody dołowe do II grupy – wód przemysłowych (wg podziału GIG) – podobnie jak w latach poprzednich.
Gospodarka odpadami

Zgodnie z ustawą o odpadach wydobywczych działania kopalni ukierunkowane są na maksymalny odzysk i wykorzystanie odpadów wydobywczych (górniczych).
Ochrona powierzchni ziemi

Zarządzanie Środowiskowe jako element realizacji Polityki Ekologicznej przedsiębiorstwa

Spółka zobowiązała się do zachowania najwyższych standardów i norm jakości wszystkich produkowanych i wytwarzanych wyrobów, ograniczenia ujemnego wpływu na środowisko naturalne oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom pracującym na rzecz Spółki.
Zasada zrównoważonego rozwoju
