Realizacja projektu oparta będzie o cykl prezentacji i warsztatów dla mieszkańców miasta Łęczna, w zakresie wiedzy związanej z terenami zielenionymi. Spotkania i prelekcje ukierunkowane będą na edukację i podnoszenie świadomości. Całość działań ma mieć wpływ na jakość przestrzeni, a w późniejszym etapie również przejęcie przez społeczeństwo części odpowiedzialności za jej ochronę i standardy jej tworzenia.
Mieszkańcy miast przyzwyczaili się do tego, że o przestrzenipubliczną dbająinstytucje miejskie czy lokalnych aktywistów.Powoduje to „obojętność” społeczną na dewastację i jakości utrzymania wspólnej przestrzeni. Instytucje samorządowenie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wieloma problemami, dotyczącymi jakości terenów, dopóki po drugiej stronie nie będą miały świadomego i wyedukowanego partnera, w osobie mieszkańca miasta. „Program Estetykadla Miasta Łęczna” ma za zadanie wspomagać edukacyjnie jednostki samorządowei zwiększyć zaangażowanie mieszkańców. Jest on skierowany do mieszkańców, administracji, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji miejskich– tłumaczą przedstawiciele Fundacji.
Dodatkowo, w ramach zadania, zakłada się:przeprowadzenie analiz i przygotowanie raportu dotyczącego zapotrzebowania mieszkańców na działania związane z zagospodarowaniem przestrzeni, pozyskanie liderów promujących projekt, opracowanie harmonogramu i rodzaju spotkań dla mieszkańców oraz przeprowadzenie części merytoryczno – warsztatowej w formie prelekcji prowadzonych przez ekspertów z danych dziedzin, panelu dyskusyjnego, warsztatów oraz spaceru.
Z ogromną niecierpliwością oczekujemy wyników szerokich konsultacji, angażujących zarówno ekspertów, jak i mieszkańców Łęcznej, w tym reprezentantów lokalnych organizacji społecznych, którewskażą kierunek naszemu miastu oraz będą cennym drogowskazem przy planowaniu terenów zielonych, skwerów publicznych czy innych obszarów dedykowanych rekreacji. Tego typu program realizowany w mieście powiatowym to rzadkość, dlatego cieszy nas możliwość stania się przykładem dla innych małych i średnich miejscowości. Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa w spotkaniach konsultacyjnych, do zgłaszania uwag i pomysłów. Program jest doskonałym uzupełnieniem realizowanej w ostatnich miesiącach rewitalizacji oraz wprowadzonego „zielonego budżetu”. Mieszkańcy mają głos i mogą zazieleniać Łęczną – powiedział Burmistrz Miasta Łęczna. Leszek Włodarski.
Równolegle z „Programem Estetyka”Bogdanka wraz z Fundacją realizują dwa działania zogniskowane na walor edukacyjny mieszkańców Powiatu - pierwsze z nich pn.: „Duże drzewa dla Powiatu Łęczyńskiego” ma na celu przeprowadzenie działań edukacyjnych w zakresie roli terenów z zielenią w ekosystemie.Wśród działań wymienić można konkurs dla szkół.:„Przyjazna przestrzeń – posadźmy duże drzewo przy szkole” oraz pakiet szkoleń skierowany do przedstawicieli samorządów, branżystów dziedzin budowlanych i architektury krajobrazu. Oprócz bogatych zajęć edukacyjnych projekt zakłada praktyczne wdrożenie w postaci wykonania nasadzeń dwóch dużych (ok. 10-15 m) drzew – jednego w Łęcznej i jednego w szkole, która zwycięży w konkursie.
Współpracę pomiędzy LW Bogdanka a Fundacją Krajobrazy zwieńczy instalacja „Podwórko Nadrybia”. W Lublinie, Łęcznej, Świdniku i innych miejscach pojawi się mobilny parklet, stanowiący promocję ścieżki edukacyjnej w Nadrybiu, którą kopalniastworzyła w ramach współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków w 2015 r. Projekt zakłada wyprodukowanie specjalnej przyczepy, która zostanie wypełniona gatunkami roślin z Nadrybia oraz elementami małej architektury, w tym ławkami oraz tablicą informacyjną traktującą o terenach Nadrybia. Projekt potrwa do połowy 2020 r.
Z dumą zaprezentowaliśmy plan współpracy z Fundacją Krajobrazy, której bezpośrednimi beneficjentami będą osoby bliskie Spółce – mieszkańcy Łęcznej icałego Regionu. Bogdanka konsekwentnierealizuje swoją strategię społecznej odpowiedzialności i buduje wspólną wartość poprzez edukowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju, sama dbając o to, by prowadzona działalność wydobywcza w najmniejszym możliwym stopniu negatywnie wpływała na środowisko naturalne. Inwestujemy nie tylko w technologie pozwalające na korzystanie z najcieńszych pokładów węgla bez marnotrawienia zasobów naturalnych, jak i w działania prośrodowiskowe. Zapraszamy mieszkańców na wspólne sadzenie dużych drzew i na dyskusję o ich roli w środowisku – dodał Adam Partyka, Zastępca Prezesa Zarządu w LW Bogdanka.
Wszystkie realizowane działania wpisane są w Strategię CSR LW Bogdanka na lata 2018-2021, w myśl której Spółka LW Bogdanka inwestuje w działania z zakresu ochrony środowiska, w tym związane z promowaniem zrównoważonego rozwoju w najbliższym otoczeniu kopalni, z proaktywnym angażowaniem społeczności lokalnej.
Fot. Ryszard Haniewicz