LW Bogdanka podpisała umowę „Górnictwo OK”
Prezes Zarządu LW Bogdanka, Artur Wasil, podpisał umowę dotyczącą współpracy w ramach inicjatywy „Górnictwo OK”. Uroczyste złożenie podpisów przez prezesów najważniejszych podmiotów związanych z górnictwem w Polsce miało miejsce w Katowicach, w trakcie konferencji Pre_COP24, w obecności wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.
Umowę podpisało dwunastu członków Górnictwo OK, reprezentowanych przez:
- Jastrzębska Spółka Węglowa SA - Prezes Zarządu - Daniel Ozon,
- LW Bogdanka SA - Prezes Zarządu - Artur Wasil,
- Polska Grupa Górnicza SA - Prezes Zarządu - Tomasz Rogala,
- PG Silesia Sp. z o.o. - Dyrektor Departamentu Komunikacji i PR - Małgorzata Bajer,
- Tauron Wydobycie SA - Prezes Zarządu - Zdzisław Filip,
- Grupa Famur SA - Zastępca Prezesa ds Sprzedaży Krajowej - Marek Otawa,
- Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej - Dziekan - prof. dr hab. inż. Marek Cała,
- Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej - Dziekan - prof. dr hab. inż. Krzysztof Wodarski,
- Główny Instytut Górnictwa - Dyrektor - prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek,
- Fundacja dla AGH - Prezes Zarządu - dr inż. Jerzy Kicki,
- Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla - Prezes Zarządu - Łukasz Horbacz,
- Wydawnictwo Górnicze - Wiceprezes Zarządu - Anna Zych.
Podpisanie umowy było wyrazem jednoczenia się branży, co w swojej wypowiedzi podkreślił Prezes Artur Wasil: - Wspólnie tworzymy nurt rozwoju polskiego górnictwa, każdy w zakresie własnych kompetencji. Chcemy pokazać partnerom to, czym dysponuje Bogdanka, by wyeliminować potencjalne błędy w innych spółkach. Współpraca przebiega w sposób dający nam perspektywę rozwoju.
- Jeśli jesteśmy dziś w stanie mówić, że polskie górnictwo może być OK., to musimy sobie zdać sprawę z tego, że jesteśmy w całkowicie innym miejscu niż trzy czy dwa lata temu. Rozmawiamy obecnie o zarządzaniu, o motywacyjnym systemie wynagradzania, o kreowaniu polityki sprzedażowej, po prostu rozmawiamy o przyszłości. A z przyszłością zawsze są związane plany. Cieszę się, że górnictwo, że przemysł w Polsce wreszcie zaczyna mówić o sobie, opisywać, czym się zajmuje, jakie wprowadza innowacyjne przedsięwzięcia.– powiedział podczas wydarzenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Jako główny cel Grupy Wspólnych Inicjatyw Społecznych GÓRNICTWO OK określono budowę i prowadzenie wspólnej, skutecznej polityki społecznego wsparcia górnictwa jako odpowiedzialnej, nowoczesnej, strategicznie potrzebnej branży w zakresie lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym. Jego realizację rozłożono na szereg celów szczegółowych, którymi są:
• inicjowanie, promowanie, wdrażanie zasad, metod i narzędzi CSR w branży,
• wymiana dobrych praktyk z zakresu CSR pomiędzy przedsiębiorstwami branży,
• budowa w branży wspólnych inicjatyw i projektów,
• konstrukcja i prowadzenie wspólnej, skutecznej polityki zrównoważonego rozwoju dla branży, jako strategicznie potrzebnej Polsce, Europie i światu, nowoczesnej gałęzi przemysłu.
Podstawowym założeniem organizacyjnym działania GÓRNICTWO OK, wynikającym w dużej części z powyższych celów, stało się ich realizowanie, a więc budowanie Grupy z udziałem wszystkich ogniw w łańcuchu wartości branży górniczej. Z tego właśnie powodu w inicjatywie uczestniczą różne grupy jednostek, przedsiębiorstw z branży, jak i jej otoczenia (interesariuszy).