Ochrona powierzchni ziemi
|
Wpływ prowadzonej eksploatacji górniczej na powierzchnię ujawniał się w postaci osiadania terenu (w kilku przypadkach zawodnionego). Osiadania powstały na użytkach zielonych, z licznymi śladami po eksploatacji torfu, kiedyś czasowo zalewanych przez wody roztopowe. Na Obszarze Górniczym „Puchaczów V” powstały dwa duże zalewiska poeksploatacyjne: na północ od szybów głównych Pola Bogdanka na powierzchni ok. 100 ha oraz w rejonie Pola Nadrybie - ok. 30 ha. Zalewisko w rejonie Nadrybia zostało ujęte w sieć „Natura 2000”. |
Działaniami ochronnymi (proekologicznych) w terenie górniczym jest utrzymanie obecnego poziomu wód gruntowych oraz w miarę możliwości ograniczenia zmian zasięgu wododziałów, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania optymalnych stosunków wodnych w obszarze górniczym oraz na terenach otaczających - zwłaszcza Pojezierzu Łęczyńskim. W związku z tym, przyjmuje się do realizacji następujące zasady:
-
Nieodprowadzania wód gruntowych wypełniających niecki osiadań - utrzymanie ich naturalnego poziomu (traktując powstające zbiorniki, jako osłonę hydrograficzną dla obszaru Pojezierza Łęczyńskiego i Poleskiego Parku Narodowego).
-
Wykorzystania powstających zbiorników wodnych jako elementów ekosystemów wodno-torfowiskowych obszaru, a zarazem jako – obiektów rekreacyjnych i gospodarki rybackiej, w zależności od szczegółowej kwalifikacji.
-
Minimalizacji powierzchni terenów wypadających z produkcji rolnej na skutek podtopienia przez ich - w miarę możności - rekultywację gruntową oraz odwodnienie poprzez poprawę systemu melioracyjnego w celu uniknięcia zabagnień. Dotyczy to terenów w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.
|
|
powrót
Lista zmian prezentowanej treści:
2018-05-15 14:32:34 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2013-06-05 13:36:06 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2013-06-05 13:29:56 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu