|
Lokalizacja kopalni „Bogdanka” wymusza niezwykle staranną dbałość o środowisko. Cała infrastruktura kopalni oraz obszary górnicze Puchaczów V i Stręczyn oraz obszar górniczy Cyców, otoczone są terenami chronionymi.
W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowany jest:
-
Poleski Park Narodowy
-
Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie
-
Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu
Obszar górniczy Ludwin, w części wschodniej obejmuje swoim zasięgiem znaczne połacie Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie. W jego też granicach znajduje się również rezerwat Brzeziczno, wraz z wydzielonym Obszarem Natura 2000. |
Połączone obszary górnicze w części centralnej i wschodniej obejmują swoim zasięgiem niewielkie połacie otuliny wspomnianego parku krajobrazowego, która na tym obszarze została włączona do obszaru Natura 2000 – „Jeziora Uściwierskie” (KOD PLH 060009). Rejon ten wchodzi również w skład obszaru „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery – Polesie Zachodnie”. Od strony wschodniej zlokalizowany jest Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu, a od południowego wschodu – Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu.
Kopalnia nie stanowi ekologicznego zagrożenia z uwagi na oddziaływanie na środowisko przyrodnicze. Jest to efektem długofalowych działań proekologicznych zakładu, wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania jakością środowiskiem i bhp, zgodnie z wymaganiami norm stanowiących fundament systemu: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 oraz ISO 45001:2018, jak również bieżącej działalności operacyjnej minimalizującej wpływ zakładu na środowisko.
|
|
MAPA REGIONU
LW BOGDANKA S.A.
|
|
Ochrona powietrza atmosferycznego

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. nie posiada emitora zorganizowanego emitującego pyły i gazy do atmosfery.
Niezorganizowanym emitorem jest obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych w Bogdance, który może być źródłem pylenia w czasie suchych i wietrznych dni.
Emisja niezorganizowana do powietrza pochodzi również ze spalania paliw w silnikach spalinowych wykorzystywanych w spółce, procesów spawania oraz wymiany czynnika chłodniczego w urządzeniach klimatyzacyjnych.

Badania wykazały, że brak jest wpływu głębinowego odwadniania kopalni na stan wód powierzchniowych, zwłaszcza w strefie obszarów przyrody chronionej. Eksploatacja nie stanowi więc bezpośredniego zagrożenia dla jezior pojezierza.
Pozostałe zagrożenia nie są przyczyną większych problemów ekologicznych. Wynika to ze szczególnej dbałości zakładu o środowisko, stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju oraz wdrożenia i utrzymywania Zintegrowanego Systemu Zarządzania.
W przypadku kopalni „Bogdanka” oddziaływanie na hydrosferę wiąże się z drenażem wód wgłębnych w ilości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania kopalni. Średnia roczna ilość wypompowanych wód z odwodnienia kopani Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. wynosi ok. 24 140 m3/dobę, mineralizacja łączna średnio ok. 1 700 mg/dm3, przy zawartości jonów Cl+ SO4 - ok.1000 mg/dm3. Zawartość jonów Cl+ SO4 kwalifikuje wody dołowe do II grupy – wód przemysłowych (wg podziału GIG) – podobnie jak w latach poprzednich.
Kopalnia kładzie duży nacisk na gospodarcze wykorzystywanie wód pochodzących z odwadniania górotworu, a w przypadkach uzasadnionych na ograniczenie drenażu jurajskich warstw wodonośnych. Część wody dołowej wykorzystywana jest na dole kopalni do celów technologicznych, do zasilania instalacji ppoż. i do instalacji klimatycznych oraz na powierzchni, głównie przez Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla, do uzupełnienia wody w obiegu zamkniętym w procesie wzbogacania węgla oraz przez spółkę „Łęczyńska Energetyka”.
Niewykorzystane wody kopalniane (ok. 16 721 m3/dobę), przed zrzutem do odbiornika -cieku Rów Żelazny, a następnie do rzeki Świnki, są poddawane podczyszczeniu w zbiorniku – osadniku wód, gdzie wytrąca się zawiesina.
więcej

Zgodnie z ustawą o odpadach na przedsiębiorcy ciąży obowiązek odzysku i zagospodarowania powstających w zakładzie odpadów niebezpiecznych oraz odpadów innych niż niebezpieczne. LW Bogdanka SA prowadzi zagospodarowanie odpadów poprzemysłowych i przekazuje jednostkom uprawnionym odpady, które nadają się do wykorzystania (np. drewno, oleje przepracowane, złom, ścinki taśm przenośnikowych) lub unieszkodliwiania (np. zużyte źródła światła, opakowania po klejach, farbach).
Zgodnie z ustawą o odpadach wydobywczych działania kopalni ukierunkowane są na maksymalny odzysk i wykorzystanie odpadów wydobywczych (górniczych).
więcej

Wpływ prowadzonej eksploatacji górniczej na powierzchnię ujawniał się w postaci osiadania terenu (w kilku przypadkach zawodnionego). Osiadania powstały na użytkach zielonych, z licznymi śladami po eksploatacji torfu, kiedyś czasowo zalewanych przez wody roztopowe. Na Obszarze Górniczym „Puchaczów V” powstały dwa duże zalewiska poeksploatacyjne: na północ od szybów głównych Pola Bogdanka na powierzchni ok. 100 ha oraz w rejonie Pola Nadrybie - ok. 30 ha. Zalewisko w rejonie Nadrybia zostało ujęte w sieć „Natura 2000”.
więcej

Spółka Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w 2012 roku wprowadziła Zintegrowany System Zarządzania BHP, Jakością i Środowiskiem zgodny z wymaganiami stanowiących fundament systemu: ISO 9001:2015, ISO 14001: 2015 oraz ISO 45001:2018.
Spółka zobowiązała się do zachowania najwyższych standardów i norm jakości wszystkich produkowanych i wytwarzanych wyrobów, ograniczenia ujemnego wpływu na środowisko naturalne oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom pracującym na rzecz Spółki.
W ramach zarządzania środowiskowego na bieżąco są identyfikowane i aktualizowane aspekty środowiskowe w poszczególnych obszarach, wymagania prawne i dokumenty formalne, zakres monitoringu kluczowych charakterystyk oraz opracowywane są programy środowiskowe.
więcej

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., podejmując szereg przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska naturalnego, stara się realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, wyraźnie zaakcentowaną w polityce ekologicznej państwa. W XXI wieku realizacja tej polityki musi być wyrazista i ukierunkowana na zachowanie zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń.
więcej
Lista zmian prezentowanej treści:
2021-05-06 12:27:38 - [ZRM] - Małgorzata Goluch - Dział Promocji i Marketingu
2018-06-05 10:08:51 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2018-05-18 09:24:35 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2018-05-15 14:34:24 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2013-06-06 09:14:11 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2013-06-05 13:50:24 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2013-06-04 13:43:34 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2009-03-18 10:15:45 - [ZOM-ADMIN] - Jarosław Wojewoda - Dział Komunikacji, Promocji i Marketingu
2008-12-31 01:45:04 - [HI-ADMIN] - Zbigniew Łoś - Dział informatyki
2008-12-31 01:38:58 - [HI-ADMIN] - Zbigniew Łoś - Dział informatyki